Açıköğretim Fakültesi geçmiş yıllara ait sınav soruları

Açıköğretim Mezunu SMMM-Mali Müşavir Olabilir mi?

Posted by Unknown On 7 Mayıs 2014 Çarşamba 0 yorum
Açıköğretim Fakültesi mezunu da SMMM staj başlatma sınavına girerek SMMM (serbest muhasebeci mali müşavir) olabilir. Bunun için bazı şartlar ve girilmesi gereken sınavlar vardır. Staj başlatma sınavı aşağıdaki şartlar sağlandıktan sonra ilk girilen sınavdır. Toplamda 9 kere sınava girme hakkınız vardır. 

Bu sınavdan başarı olanlar 3 yıl staj eğitimi alırlar. Daha sonra mesleki bilgi ve becerilerini tekrardan ölçmek için SMMM yeterlilik sınavı yapılır. Bu son sınavdan da başarılı olanlar mali müşavirlik belgesini almaya hak kazanırlar. Birçok mali müşavir açıköğretim mezunudur. Eğer sizde eğitiminizden sonra muhasebecilik yapmak istiyorsanız bu sınava girmelisiniz. Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmenin özel şartları 

a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisan üstü seviyesinde diploma almış olmak. b) En az üç yıl staj yapmış olmak. c) Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olmak. d) Serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış olmak. Staj başlatma, yeterlilik sınavı ve birçok konu hakkında daha ayrıntılı bilgileri TESMER sayfasında bulabilirsiniz.

0 yorum :

Yorum Gönder