Açıköğretim Fakültesi geçmiş yıllara ait sınav soruları

AÖF Askerlik Tecil Ettirme 2014 İşlemleri

Posted by Unknown On 7 Mayıs 2014 Çarşamba 0 yorum
Aöf askerlik tecil 2014 hakkında bilgileri paylaşmak istiyoruz. Askerlik tecil işlemleri mezun olan veya olacak adaylar için son derece önemlidir. Açıköğretim askerlik tecil ettirme kaç yıl olduğu gerekli belgeler son başvuru tarihi süresi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Açıköğretim askerlik tecil ettirme Askerlik tecil etmek isteyen veya ertelemek isteyenlerin, askerlik tecil işlemleri konusunda yapmaları gereken şartlar mevcuttur. Yurt içinde yüksek öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin, okula yaptıracakları kayıtlarda bir kez, bağlı bulundukları askerlik şubesine öğrenci durumlarını belirten belgeye bağlı olarak, 29 yaş sınırına kadar bir ertesi yıla tecil yapılmaktadır.

Açık Öğretim Fakültesinde okuyan öğrencilerin, askerlikle ilişkisi olanlara yönelik durumları, her yıl ASAL'a toplu bir şekilde gönderilmektedir. Bazı durumlarda askerlik şubeleri, durumu bildirildiği halde bazı öğrencilere askerlik çağrısı yapmaktadırlar. Böyle bir durumda AÖF askerlik tecil işlemleri için, AÖF bürolarına şahsen başvurup, öğrenci durum belgesi almaları gerekmektedir. Aldıkları belgeleri zaman geçirmeden bağlı oldukları askerlik şubesine vermelidirler. 

Öğrenciler, askerlik tecillerinde sıkıntı yaşamamaları için, mezun olma, yatay geçiş, kayıt dondurma, kayıt yenileme, ilişik kesme, tekrar kayıt olma, ilave öğrenim süresi elde etme, AÖF'de iki yıl üst üste sınıfta kalma gibi durumlarda, en çok iki ay içinde bağlı oldukları askerlik şubelerine, öğrenci durum belgelerini vermeleri gerekmektedir. Öğrencilerin aöf askerlik tecil ettirme şartları, askerlik kanunu ile belirlenmiştir. Askerlik tecil ettirme 2013 işlemleri, 1111 sayılı askerlik kanununun 25. maddesinde belirlenen şartlara göre uygulanmaktadır. Lisans öğrencileri, okudukları alan dışında AÖF'ye, meslek yüksek okulunda okuyanlar yine okuduğu alan dışında AÖF'ye ve AÖF'de okuduğu alanın dışında kayıt yaptıran öğrencilerin, iki yüksek öğretim kurumunda öğrenim görmelerine imkan sağlandığı için, askerliklerinin diğer yıla bırakılma yani tecil işlemleri yapılabilmektedir. 

Bütünleme sınavı sonunda Fakülte, askerlikle ilişkisi olan öğrenciler için öğrenci durum belgesini toplu olarak ilgililerin askerlik şubesine göndermektedir. Ancak bazı askerlik şubeleri buna rağmen öğrencilerden "öğrenci durum belgesi" istemektedir. Bu durumda: - Askerlik şubenizle görüşerek fakültece bu belgenin gönderileceğini, sonuç alamaz iseniz, - AÖF bürosuna başvurup öğrenci durum belgesinin gönderilmesini isteyiniz. - 29 yaşını doldurmuş öğrencilere Askerlik Kanunu gereği bu belge verilmemektedir. - Ayrıca kayıt olduğu yıldan itibaren, kaydını yeniletmediği süreler de dahil olmak üzere İktisat ve İşletme Fakültesi öğrencileri 7.yılı dolduran, önlisans öğrencilerinden 4.yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından "öğrenci durum belgesi" verilmemektedir. - Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyen öğrencilere "Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur" ibareli bir yazı alıp, askerlik şubesine verildiğinde, kaydınız silinmeden askere sevk işleminiz yapılmaktadır. 

0 yorum :

Yorum Gönder