Açıköğretim Fakültesi geçmiş yıllara ait sınav soruları

AÖF Mezunu Yedek Subay-Asteğmen Olabilir mi?

Posted by Çağdaş DAĞ On 7 Mayıs 2014 Çarşamba 0 yorum
Açıöğretim Fakültesini bitirip 4 yıllık Üniversite mezunu diploma alanlar kısa dönem askerlik yaparlar. Burada önemli olan yedek subay yani asteğmen olarak yapma şansları var mı yok mu sorusudur. ASAL genellikle yedek subay adaylarını mühendislik fakültesi mezunları arasından seçmektedir. 

Tıp mezunlarının ise hemen hemen hepsi yedek subay olarak askerlik yapmaktadır. Bilgisayar, elektronik, elektrik, makina mühendisliği başta olmak üzere hukuk fakültesi gibi mezunlar tercih edilmelidir. Benim askerlik yaptığım birlikte asteğmen eğitim taburu vardı yani orada yer alan askerlerin mezun olduğu bölümlerin oranları yaklaşık olarak şu şekildeydi. 100 kişilik bir birlikte; %80'i bilgisayar, %20'si elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun öğrencilerdi. Bu grubun içinde 2 hukuk, birde edebiyat öğretmenliğinden mezun olanlar vardı. Açıköğretim mezunu asteğmen olabilir mi? Bunu açık öğretim olarak düşünmeyin çoğu örgün Üniversite mezunu bile zor oluyor. Maliye, işletme, iktisat, kamu yönetimi gibi bölümlerinden mezun olan öğrenciler için yedek subay olma ihtimali çok azdır. Yukarıda belirtilen bölümler her celp dönemi için yedek subay çıkma şansları vadır. Kısa Dönem askerlik mi yoksa Yedek Subay olarak yapmak mı? Asteğmen olarak askerlik yapmak maddi durum açısından son derece tatminkardır. 

Ancak iyi bir eğitim alan biri iş imkanları açısından kendisi şanslı hissediyorsa ve dışarıda da bu maaşı alabileceğini düşünüyorsa hiç gerek yok. Çünkü 3 ay kadar süren eğitimler çok zorlu geçiyor. Kısa dönemler için yedek subay sınavı çok önemlidir. Eğer asteğmen olmak istiyorsanız bu sınavı iyi yapmanız gerekir. Her ne kadar mezun olunan bölüm etkili olsa da bu sonuçlara da bakıyorlar. 

Eğitiminize devam ediyorsanız aöf askerlik tecili konusundan kaç yıl tecil edebileceğinizi ve bu konu hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

0 yorum :

Yorum Gönder